تبلیغات
مجله خبری سلامت - آشنایی با آلوئه ورا و خاصیت آلوئه ورا - صفحه سوم
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در افزایش انرژی بدن:
مصرف خوراکی مداوم ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) سبب تنظیم دستگاه گوارش و هضم هرچه بهتر غذا می‌شود که از این رو احساس تندرستی و سلامتی می‌دهد و به علاوه سطح انرژی بدن افزایش می‌یابد و ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) 4 بار سریع تر از آب در بدن نفوذ می‌کند و به فیزیولوژی بدن آسیب نمی رساند بلکه آن را متعادل نموده و بهبود می بخشد.

آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان پارکینسون:
طبق تحقیقات به عمل آمده دانشمندان و پژوهشگران گیاه آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان بیماری پارکینسون یا (باد لقوه) مؤثر است و علاوه بر آن سبب تحریک و افزایش ماهیچه‌ها می‌شود.

آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در ترک اعتیاد :
مصرف خوراکی ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) به دلیل داشتن مقداری اسید سالیسیلیک وجود دارد. مثل مسکن عمل می‌کند و همچنین سموم بدن را دفع می‌کند و خود را پاک‌سازی می‌کند و افسردگی‌های بعد از ترک اعتیاد را کاهش می‌دهد.

آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در مراقبت و درمان ناراحتی‌های پوستی :
ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) به دلیل نزدیک بودن  PH آن PH انسان می‌تواند چهار برابر سریع‌تر از آب در بدن انسان نفوذ کند و به فیزیولوژی بدن آسیب نمی‌رساند ژل آلوئه‌ورا شامل بیش از 75 نوع ماده مغذی از لحاظ غذایی و 200 ترکیب فعال 20 نوع ماده معدنی و 8 نوع آمینواسید و 12 نوع ویتامین که فعالیت‌های متعددی را در بدن انسان انجام می‌دهند ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) به دلیل دارا بودن منابع بسیار با ارزش باعث گردید تا مورد توجه قرار گیرد و تحقیقات زیادی انجام شده که در ذیل به اختصار به برخی از این موارد اشاره می‌شود:


1-‌ محرک رشد و ترمیم پوست :
ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) حاوی پلی ساکارید است که در رشد و ترمیم پوست را تحریک می‌کند.


2-‌ مقابله با پیری پوست :
از آنجایی که هر 21 تا 28 روز پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می‌شود و مصرف خوراکی آلوئه‌ورا ( آلوورا ) می‌تواند با منبعی از مواد سازنده به شما کمک کند تا همواره پوستی سالم و شاداب داشته باشید و با اثرات پیری پوست مقابله کنید. همچنین ژل آن به علت داشتن کلاژن و ویتامین E نرمی پوست را افزایش داده از پیر شدن جلوگیری می‌:ند و سبب باقی ماندن رطوبت در پوست می‌گردد.


3-‌ جلوگیری و درمان ضایعات پوستی :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان تبخال و زگیل و خال‌های پوستی بسیار مؤثر است و همچنین از بیماری‌های پوستی به عنوان مثال اثرات سوء ناشی از اشعه ایکس جلوگیری می‌کند.


4-‌ ترمیم زخم‌ها و درمان جراحات پوستی :
ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) دارای آنزیم‌های کلوکوماناز، آرابیناخز، گالاکتاز است که در درمان سوختگی و جراحات پوستی زخم‌ها بریدگی‌ها خراش‌ها و سوزش‌های ناشی از گزیدگی‌های سمی را التیام می‌بخشد.


5-‌ آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان ترک‌های پوستی و خشکی پوست :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان ترک‌های پوستی و خشکی پوست بخصوص اگزمای دور چشم یا پوست‌های بسیار حساس و موثر می‌باشد ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) برای پوست‌های خشک مناسب بوده و سبب نرم و براق شدن پوست می‌گردد.


6-‌ اکسیژن رسانی به پوست :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) با اکسیژن رساندن به سلول‌های پوست سبب ترمیم بافت پوست می‌گردد و در نتیجه باعث شادابی و سلامت پوست می‌گردد.


7-‌ آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در مراقبت از آفتاب :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) پوست‌های آفتاب سوخته را ترمیم و نرم می‌کند. همچنین از آلوئه‌ورا  ( آلوورا ) به علت داشتن خواص ضد سوختگی می‌توان به عنوان کرم ضد آفتاب استفاده نمود.


8-‌ آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در برطرف کردن سلول‌های مُرده :
ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) سلول‌های پوستی مرده و آسیب دیده را از بین می‌برد و سبب جایگزین شدن سلول‌های جوان می‌شود از این رو پوست تازه و درخشان می‌گردد.


9-‌ آلوئه‌ورا  ( آلوورا ) در لکه‌های پوستی :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) شدت رمگدانه‌های پوستی را کاهش می‌دهد بنابراین سبب کم‌رنگ شدن لکه‌های پوستی می‌شود و همچنین می‌تواند لکه‌های سرسیاه را از بین ببرد.


10-‌ آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در قدرت جذب رطوبت :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) سبب افزایش قدرت جذب رطوبت پوست گردیده، آنرا انعطاف‌پذیر می‌سازد. همچنین آلوئه‌ورا به علت داشتن کلاژن ویتامین E الاستیسیته و نرمی پوست را افزایش داده و سبب باقی ماندن رطوبت در پوست می‌گردد.، بنابراین آلوئه‌ورا ( آلوورا ) بهترین مرطوب کننده برای پوست می‌باشد.


11-‌ خاصیت ضد قارچی باکتری :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) به دلیل داشتن درصد بالای قند و ماده آنتروکینون که خاصیت ضد قارچی باکتری در درمان ترک بین انگشتان که یک بیماری قارچی است مؤثر می‌باشد.


12-‌ درمان آکنه (جوش) :
 مصرف خوراکی و خارجی ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان جوش‌ها بسیار مؤثر می‌باشد.


13-‌ آلوئه‌ورا ( آلوورا ) یک لوسیون پاک‌کننده :
ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) حاوی ساپوئین‌هایی می‌باشد که این مواد صابونی‌اند که به میزان سه درصد در ژل آلوئه‌ورا  ( آلوورا ) موجود است و به طور طبیعی خاصیت پاک‌کنندگی دارند و علاوه بر آن دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی نیز می‌باشد.


14-‌ خواص خنک کننده آلوئه‌ورا( آلوورا ) :
از ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) می‌تواند جایگزین خوبی برای کرم‌های سرد باشد.


15-‌ آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان خارش‌های پوستی :
لاکتات منیزیم موجود در آلوئه‌ورا ( آلوورا ) با مهار هیستیدین دکربوکسیلاز که تبدیل هستیدین به هیستامسن را در Mastcells کنترل می‌کند به عنوان یک ضد خارش عمل می‌کند. از این رو هنگام خارش‌های پوستی استفاده از ژل آلوئه‌ورا بسیار مؤثر می‌باشد.


16-‌ آلوئه‌ورا ( آلوورا ) در درمان و جلوگیری از ریزش مو :
آلوئه‌ورا ( آلوورا ) حاوی آنزیم‌هایی است که باعث کنترل و درمان کم پشتی موی سر استفاده از آلوئه‌ورا ( آلوورا ) می‌باشد. امروزه بسیاری از مردم جهت ضخیم شدن مو و سلامت آن محصولات گوناگون آلوئه‌ورا ( آلوورا ) را مورد مصرف قرار می‌دهند که در این میان استفاده از ژل آلوئه‌ورا ( آلوورا ) یکی از روش‌های مفید و مؤثر می‌باشد.

 

همان طور که پیش از این اشاره شد آلوئه‌ورا ( آلوورا ) حاوی آنزیم‌هایی متعددی می‌باشد که برخی از آنها به عنوان یک محرک برای تولید و رشد موهای جدید شناخته شده‌اند. مکانیسم انها بدین صورت است که سرعت جریان گردش خون را افزایش می‌دهند و بنابراین پاپیلای پوستی ( زائده بافتی ریشه موی سر ) را فعال می‌نمایند و سبب افزایش تغذیه فولیکول‌های مو می‌گردند در واقع آلوئه‌ورا به عنوان یک ماده جادویی در جهت افزایش و رشد موهای شناخته شده است از سوی دیگر آلوئه‌ورا ( آلوورا ) به علت خواص ضد باکتری و قارچی مانع ایجاد شوره سر می‌گردد.

 

این گیاه برای کنترل عفونت‌های قارچی مثل بیماری کچلی (کرم حقله دار) نیز مفید است با توجه به مطالب مذکور آلوئه‌ورا ( آلوورا ) برای رشد، تقویت، ایجاد نرمی، مراقبت و کنترل ریزش و خشکی موی سر استفاده نمود. در این راستا تجربه نشان داده است که استفاده از این نوع محصولات سبب تسریع جریان خون و در نتیجه کاهش استرس و هیجانات روحی نیز می‌گردد.

 

معمولاً محصولات حاوی آلوئه‌ورا برای انواع مختلف موها نظیر خشک، نازک، چرب و معمولی مناسب می‌باشد و به گفته تولید کنندگان شامپو، اسیدیته معادل 5/4 گیاه آلوئه‌ورا  ( آلوورا ) سبب ایده‌آل شدن این گیاه برای ساخت انواع شامپوها و نرم کننده‌های مو شده است.

از آلوئه ورا ( آلوورا ) در کرمهای مرطوب کنننده پوست و کرمهای التیام دهنده پوستی و بسیاری از کرمهای موضعی استفاده می‌شود.


آلوئه ورا ( آلوورا ) بعلت داشتن خواص ضد میکروبی در درمان بسیاری از زخمها و جراحتها و سوختگیها، اگزما، تاول، گزیدگی زنبور و نیش حشرات، بریدگی، کوفتگی، آفتاب سوختگی و آکنه موثر است. بنابراین استفاده از این گیاه نه تنها در کرمهای موضعی بلکه در کنترل بسیاری از بیماریها و اختلالات پوستی سودمند می‌باشد.


مزایایی که سبب می‌شود آلوئه ورا ( آلوورا ) برای مصارف پوستی استفاده گردد عبارتند از:
1- در درمان ترکهای پوستی و خشکی پوست موثر می باشد، بخصوص اگزمای دور چشم یا پوستهای بسیار حساس.

2- روغن یا کرم آلوئه ورا ( آلوورا ) برای پوستهای خشک مناسب بوده و سبب نرم شدن و براق شدن پوست می‌گردد.

3- با رساندن اکسیژن  بیشتر به سلولهای پوست، سبب ترمیم بافت پوست می‌گردد.
4- پوستهایی که در اثر آفتاب ، سوختگی  پیدا کردند را نرم می‌کند.

5- سلولهای پوستی مرده را  از بین می‌برد و سلولهای جوان جایگزین شده بنابراین پوست را تازه و درخشان می‌سازد.

6- مانع از پیری پوست و چروک آن می‌گردد.

7- شدت رنگدانه های پوستی راکاهش داده بنابراین سبب کم رنگ شدن لکه های پوستی می‌شود و می‌تواند لکه‌های سر سیاه را نیز از بین ببرد.

8- آلوئه ورا ( آلوورا ) سبب افزایش قدرت جذب رطوبت پوست گردیده و پوست را انعطاف پذیر ساخته بنابراین بهترین مرطوب کننده  برای پوست می‌باشد.

9- در پیشگیری از بیماریهای پوستی موثر می‌باشد.
10- بعلت داشتن کلاژن و ویتامین E الاستیسیته و نرمی‌ پوست را افزایش داده و سبب باقی ماندن رطوبت در پوست می‌گردد.

11- pH آن نزدیک به pH پوست است.

12- از آلوئه ورا ( آلوورا ) بعلت داشتن خواص ضد سو ختگی می‌توان در کرمهای ضد آفتاب استفاده کرد.

13- در درمان ترک بین انگشتان پا که یک بیماری قارچی است موثر است (بر گرفته از یک مقاله در مجله انگلیسیBritish Journal of General Practice ).

14- لوسیون آلوئه ورا ( آلوورا ) بعنوان پاک کننده برای پوست کاربرد دارد.
15- تاثیر خنک کنندگی بر روی پوست دارد بنابراین در کلد کرمها ( cold cream )کاربرد دارد.

در واقع استفاده از  آلوئه ورا ( آلوورا ) در  محصولات آرایشی – بهداشتی بخصوص کرمهای ضد چروک – مرطوب کننده های پوستی- رژ لب ها- ماسکها ی صورت و کرمهای پاک کننده و کلد کرمها (cold cream) بسیار مناسب و مفید می‌باشد.

آلوئه ورا (صبر زرد)، مرهم زخمهای دیرین بشر دوای دردهای هزاره سوم

انواع صابون، شامپو، کرمها و لوسیونهای گوناگون، ژلهای مختلف، کنسرو و نوشابه، پاک کننده‌های آرایشی و فرآورده‌های بهداشتی مخصوص کودکان و نوزادان و محصولات متعدد دیگری، امروزه در بازارهای جهانی یافت می‌شود که با حروف درشت و متفاوتی بر روی آنها نوشته شده است: "حاوی آلوئه‌ورا"

"آلوئه‌ورا" که ما به آن "صبر زرد" می‌گوییم را شاید بتوان به جرأت اکسیر زندگی در هزاره سوم نامید، چرا که انسان را در موار د متعدد و متفاوتی از به کار بردن مواد گوناگون بی نیاز کرده و به تنهایی حاوی موادی است که هم در استعمال خارجی و هم به صورت خوراکی برای انسان مفید است و البته مقرون به صرفه!

آلوئه‌ورا گیاهی است که به احتمال زیاد منشأ و خاستگاه آن آفریقای جنوبی بوده است اما از آنجا که بشر دوست دارد هر چیز خوب و بدرد بخوری را جهت مصارف مفید خود تا هر جای دنیا با خود ببرد، آلوئه‌ورا نیز در اکثر نقاط گرمسیر و بیابانی به سرعت تکثیر شد و امروزه در اغلب نواحی که شرایط زیست محیطی گرم و بیابانی دارند، کشت این گیاه حتی به صورت حرفه‌ای و تجاری رونق چشمگیری دارد.

این گیاه شباهت زیادی به نوعی کاکتوس دارد و در نگاه اول به نظر می‌رسد گیاه بسیار زمخت و بی مصرفی باشد اما برگهای کلفت و پرآب و شکننده آن که حاوی مقدار زیاد ویتامین و آنزیم و آب است بشر را در درمان و بهبود بیماریها و ناهنجاریهای متعددی یاری رسانده است.

آلوئه‌ورا اغلب بین 80 تا 100 سانتی‌متر رشد می‌کند و در آستانه 90 سانتی‌متری گل می‌دهد. هر گل آلوئه‌ورا تقریباً 2 تا 3 سانتی‌متر قطر دارد و اغلب زرد رنگ است.

آلوئه ورا باعث پالایش و تصفیه خون شود و فشار خون را تنظیم و متعادل نماید


برخلاف برگهای کلفت و قطور سبز مایل به خاکستری که در لبه‌هایش تیغهای بسیار ریزی دارد گل آلوئه ورا بسیار لطیف است. اخیراً در یک بررسی که در مرکز تحقیقات و بررسیهای پژوهشکده بین المللی آلوئه‌ورا در تگزاس انجام شده است دلایل متعددی را برای درک بهتر موارد استفاده این گیاه و مزایا و فواید آن منتشر کرده‌اند که ذکر آن را خالی از لطف نمی‌دانیم: گیاهی که شبیه کاکتوس است و برگهای سبز خاکستری قطور آن حاوی ژل شفاف و رقیق و بافت داری است، در قرن شانزدهم میلادی از آفریقای جنوبی به امریکای شمالی آورده شد در حالی که این گیاه قرنها قبل در مصر باستان به "گیاه جاودانگی" شهرت داشته و قرنهای متمادی از آن در طب سنتی به عنوان گیاه دارویی و اکسیر حیات استفاده می‌شده است.

آلوئه‌ورا در لغت به معنای گیاه تلخ درخشنده است و در دهه‌های اخیر با پیشرفت علم و تکنولوژی اثرات اعجاب‌انگیز آن مورد بررسیهای دقیق‌تری قرار گرفته و صحت و سقم تئوریهای طب سنتی به اثبات رسیده است. در واقع مهمترین بخش مفید آلوئه‌ورا مغز میانی برگهای آن است که اغلب عصاره ژل مانند آن را در درمان یا بهبود بیماریها و عوارض ناشی از آنها مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

این ژل که 96 درصد از آن را آب و 4 درصد مابقی را انواع مواد معدنی و ویتامین و آنزیمهای شناخته شده‌ای تشکیل می‌دهد، خاصیت ضدعفونی کننده و ضد باکتری دارد و سبب برطرف شدن خارش پوست، تورم و التهاب می‌شود، همچنین با به جریان انداختن گردش خون در زخمها و ترشح فیبروبلاست بر روی آنها پانسمانی طبیعی ایجاد می‌کند و از نفوذ میکروبها به زخم جلوگیری کرده سبب سریع‌تر شدن روند بهبودی آن نیز می‌شود، و در واقع بهترین کمک را به سلولهایی می‌رساند که وظیفه دارند با تکثیر خود زخم را ترمیم کنند.

 

آزمایشی در مورد جیواناتی که زخمی شده بودند انجام شد و طی آن به مدت 2 ماه در ازای هر صد کیلوگرم وزن بدنشان مقادیر معینی آلوئه‌ورا در آب آشامیدنی به آنها خورانده شد یا کرمی که حاوی 25 درصد ژل آلوئه‌ورا بود در محل زخمهایشان به مدت 6 روز مالیده شد در هر دو مورد نتیجه بسیار رضایت‌بخش بود. اندازه زخمها تا 62 درصد کاهش یافت و در گروهی که آلوئه‌ورا در آب آشامیدنیشان ریخته شده بود میزان اثربخشی 51 درصد بود.

آلوئه‌ورا همچنین در کوتاه‌تر کردن دوران نقاهت پس از بیماریهای سخت و عمل جراحی نیز اثر اعجاب انگیزی دارد و قوای عمومی بدن را به سرعت بهبود می‌بخشد. در مورد افرادی که از آکنه یا جوشهای غرور، خلاص نمی‌شوند، آزمایش جالبی انجام شده است، در واقع این افراد ملزم بودند روزانه ژل مخصوصی که خواص ضد جوش داشت به سرتاسر پوست صورت خود ماساژ دهند.

 

محققان ژل جدیدی ساختند که حاوی آلوئه‌ورا بود و به افراد مورد بررسی توصیه کردند به نیمی از صورت خود ژل قبلی و به نیمه دیگر ژل حاوی آلوئه‌ورا را بمالند سرعت اثربخشی این ژل حدود 72 ساعت بیشتر از ژل قبلی بود و بیماران به طرز شگفت‌انگیزی شاهد بهبود و ریشه کن شدن جوشهای نیمه‌ای از صورت خود بودند که با ژل آلوئه‌ورا معالجه شده بود.

 

دکتر "جیمز نولتون" متخصص پوست و زیبایی در دانشگاه "نیوپورت بیچ" کالیفرنیا می‌گوید: هر نوع زخیمی که ر روی پوست ایجاد شده باشد با استفاده از ژل آلوئه‌ورا قابل درمان است، از بریدگیهای عمیق گرفته تا محل بخیه شدن عمل جراحی و بخشهای لایه‌برداری شده جهت انجام تست سرطان! همچنین بررسی گسترده‌ای در مورد اثر این گیاه در بهبود سوختگیها و زخمهای تاول مانند دیگر انجام شده است که نشان می‌دهد استفاده از ژل آلوئه‌ورا در درمان سوختگی دوره درمان را بین 4 تا 5 روز کوتاهتر کرده اثربخشی آن نیز به مراتب رضایت بخش‌تر است.

 

ژل آلوئه‌ورا در درمان سرمازدگی و یخ زدگی اعضای بدن نیز معجزه می‌کند و با افزایش سرعت گردش خون در آن قسمت، روند درمان را سرعت می‌بخشد و خاصیت آنتی بیوتیک بسیار قوی دارد. آسیب دیدگیهای پوستی ناشی از اشعه ایکس، موارد خاصی از پیسی یا جذام نیز با استفاده از ژل آلوئه‌ورا قابل درمان است. عفونتهای سیستم گوارش، اسهالهای مزمن و زخم معده نیز با نوشیدن عصاره آلوئه‌ورا درمان می‌شود و معده و اندامهای داخلی با انرژی و ورزیدگی بیشتر به حیات خود ادامه می‌دهند.

از دیابت تا ایدز
در مورد بیماران مبتلا به دیابت نیز بررسیهای مفصلی انجام شده است افرادی که درمان بیماری قند آنها هنوز به انسولین نیاز پیدا نکرده است به مدت 14 هفته با 72 قاشق چایخوری عصاره آلوئه‌ورا آزمایش شدند در پایان دوره بدون آنکه وزنشان تغییری کرده باشد میزان قند خونشان تا سقف 45 درصد کاهش یافته بود.

استفاده روزانه و مداوم عصاره آلوئه‌ورا به صورت تزریق وریدی در مورد افراد مبتلا به آرتروز مفاصل نیز اثر اعجاب‌انگیزی داشته است، در مورد افرادی که ورم و آرتروز مفاصل و درد شدید داشته‌اند به مدت 13 روز متوالی این کار تحت نظارت پزشک انجام شده و 7/79 درصد از عارضه بیماری شان در 67 درصد از افراد کاملاً برطرف شده است. عصاره مخصوصی که از مانوز قند موجود در آلوئه‌ورا تهیه می‌شود می‌تواند فعالیت ویروس HIV که عامل بیماری AIDS است را مختل کند. در واقع عصاره آلوئه‌ورا سرعت تکثیر این ویروس را تا 30 درصد کاهش می‌دهد و مانع از گسترش آن در بافت می‌شود.

نوشابه آلوئه‌ورا نیز از مؤثرترین مواد برای کاهش شانس زنده ماندن ویروس HIV در بدن افراد مبتلا به ایدز شناخته شده است. به مدت 90 روز به 29 بیمار مبتلا به ایدز روزانه 5 بار و هر بار 150سی سی عصاره خالس آلوئه‌ورا خورانده شد و در پایان دوره 25 درصد از آنها تقریباً از شر ویروس خلاص شده بودند و مابقی نیز از رشد و بهبود سیستم ایمنی بدن خود ابراز رضایت می‌کردند. آلوئه‌ورا خواص معجزه آسای دیگری نیز در درمان سرطان ریه دارد و از رشد و تکثیر سلولهای مولد سرطان جلوگیری می‌کند. با توقف پیشرفت بیماری سرعت اثربخشی داروها و مراقبتهای پزشکی نیز چند برابر می‌شود.

آلوئه‌ورا که امروزه به صورت کنسرو و نوشیدنی نیز در بازار یافت می‌شود اثر زندگی بخشی برای دهان و دندان دارد و از پوسیدگی دندانها و رشد باکتریهای مولد بوی بد دهان نیز جلوگیری می‌کند. روند گوارش غذا و بهبود زخمها را سرعت می‌بخشد و به پوست و مو طراوت و شادابی می‌دهد.

 

در درمان چین و چروکهای پوست و جلوگیری از پیر پوستی به علت دارا بودن ماده‌ای شبیه کلاژن اثر بسیار قابل توجهی دارد. در مورد افرادی که دچار افسردگی، بیماریهای مزمن و یا بستری هستند مصرف آلوئه‌ورا به صورت خوراکی سبب افزایش نیروی حیات و انرژی می‌شود و احساس بهتری به آنها می‌دهد.

 

چون حاوی تمام ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای غلبه بر احساس ناخوشنودی و ضعف است و از همه مهمتر اثرات جانبی نیز ندارد و تاکنون مورد چندان قابل توجهی در مورد حساسیت یا سایر عوارض جانبی متداول از آلوئه‌ورا گزارش نشده است.

آلوئه‌ورا را در یک کلام می‌توان جادوی قرنها دانست که از روزگاران کهن مورد استفاده قرار می‌گرفته و بی‌شک یکی از پرفایده‌ترین گیاهانی بوده است که بر روی کره زمین می‌روید و در خدمت بشر و مورد استفاده او قرار می‌گیرد.

 

از آلوئه‌ورا که سابقه‌ای بیش از 3500 سال بر آن متصور است در کتاب انجیل نیز نام برده شده است. "... و هنگامی که عیسی از صلیب باز کردند زخمهای بدنش را با آلوئه پیچیدند و بردند ..." (انجیل جان فصل 19 آیه 39). این گیاه به طرز عجیبی در جای جای تاریخ بشری دیده می‌شود و در اروپا و آمریکا و آسیا و سایر نقاط جهان نقشی مؤثر و ماندگار داشته است.

انتشار جغرافیایی و شرایط آب و هوایی
صبر زرد "آلوئه‌ورا" یکی از مهمترین گیاهان دارویی منطقه جنوب کشورمان به حساب می‌آید. آب و هوای گرم و خشک مورد نیاز برای این گیاه دارد. در ایام گذشته در شهرها و روستاهای منطقه جنوب ایران جهت مصارف گوناگون به طور وسیعی کشت می‌شده است. ولی متأسفانه با ورود داروهای شیمیایی "صبر زرد" نیز مانند دیگر گیاهان دارویی جایگاه خود را از دست داده است.

در ایران این گیاه بومی استانهای هرمزگان، بوشهر و سیستان و بوچستان است. با تحقیقاتی که توسط مرکز تحقیقات منابع طبیعی هرمزگان و بوشهر انجام گرفته، اهالی محل اظهار داشتند که صبر زرد از زمانهای بسیار قدیم در محلهای زراعتی و منازل آنها کشت می‌شده است. از فردی که حدود 70 سال سن داشته درباره وجه تسمیه گیاه صبر سوال شد و او در جواب گفته است: به علت استقامتی که این گیاه در برابر گرما و بی آبی دارد بهترین نام برایش صبر است و در گذشته در بسیاری از باغها و منازل کشت می‌شده است. ولی امروزه فقط در ارتفاعات بشاگرد و در بعضی روستاهای دوردست از توابع میناب در استان هرمزگان به صورت خودرو یافت می‌شود. این گیاه در قرن ششم توسط اعراب بعد از فتح اسپانیا به آسیا آورده شد. شرایط مناسب آب و هوایی و ویژگی مناسب زمین در تگزاس ، آمریکای مرکزی و اسپانیا هم امکان کاشت این گیاه را فراهم می‌کند.

صفحه بعد
بالا